Kryesore

Anglia kalon me vuajtje, mposht Kolumbinë me penallti

23:01 - 03.07.18 Gazeta Shqiptare

Me shumë vuajtje dhe vetëm pas goditjeve nga pika e bardhë, por Anglia është në çerekfinalet e Botërorit “Rusi 2018”.

Në 120 minuta lojë përballë Kolumbisë, “tre luanët” nuk kanë shkuar dot më shumë se një barazim 1-1.

Fillimisht ka qenë Harry Kane që ka kaluar në avantazh anglezët falë një penalltie të fituar në minutën e 54’.

Pork u pritej që gjithçka të mbyllej, Mina ka barazuar shifrat në sekondat e fundit të minutave shtesë për amerikanojugorët.

Në shtesa rezultati mbeti i pandryshuar, teksa në gjuajtjet e 11-metërshave, britanikët janë treguar më të saktë duke kaluar kështu për në fazën tjetër, aty ku i prêt Suedia.